Kosovas | Apie Kosovą

Balkanų pusiasalio valstybė, 2008 m. vienašališkai pasiskelbusi nepriklausoma nuo Serbijos. Dalis valstybių pripažino Kosovo nepriklausomybę.

BENDRIEJI DUOMENYS APIE ŠALĮ:

Plotas – 10 887 km²

Gyventojų skaičius – 1,9 mln. gyventojų

Sostinė – Priština, apie 200 000 gyventojų

Religija – 85 proc. musulmonų, 8 proc. krikščionių

Kalba - valstybinės kalbos albanų ir serbų

Elektros srovė - dažniausiai 230 voltų. Bosnijoje ir Hercegovinoje yra europietiško tipo rozetės ir elektros kištukai.

Pinigai - valstybinės valiutos euras ir Serbijos dinaras.

VIZA

Trumpalaikiam buvimui Kosove Lietuvos Respublikos piliečiams vizos nereikia. Kosovo užsienio reikalų ministerijos tinklapyje paskelbta, kad Kosovo Respublikoje galioja bevizis režimas, tačiau būtina atvykstant į šalį turėti galiojantį kelionės dokumentą, pakankamai lėšų, taip pat bilietą išvykti iš šalies ir dokumentą, pagrindžiantį kelionės tikslą. Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministerija nėra gavusi iš Kosovo Respublikos atsakingų institucijų oficialios informacijos apie bevizį režimą, taikomą Lietuvos Respublikos piliečiams.

SAUGUMAS

Saugumo situacija Kosove, ypač šiaurinėje dalyje, išlieka nestabili. Nors šiuo metu santykinai ramu, tačiau išlieka pavienių, saugumui grėsmę keliančių, incidentų tikimybė.

Patariama be būtinos priežasties nevykti į šiaurines Kosovo provincijas, t.y. į šiaurę nuo Ibar upės esančius Zvečan, Zubin Potok, Leposavic bei šiaurinę Mitrovicos miesto dalį, kadangi ten nuo 2008 m. vasario, kai Kosovas paskelbė nepriklausomybę, fiksuojami pavieniai tarp-etniniai smurto protrūkiai. Per pastaruosius metus Šiaurės Kosove įvyko eilė incidentų – nuo to laiko situacija šioje teritorijoje yra įtempta, vyksta pavieniai susidūrimai tarp KFOR pajėgų ir vietinių gyventojų (etninių serbų).

Griežtai rekomenduojama keliauti tik keliais, ypač pasienio teritorijoje su Albanija, kadangi už kelių ribų išlieka nuo 1999 m. karo likusių sprogmenų grėsmė, ypač miškingose vietovėse.

Rekomenduojama nevažiuoti į Kosovą per Brnjak (Gate 1) bei Jarinje (Gate 31) pasienio perėjimo postus su Serbija – dėl pasitaikančių kelių blokadų Š. Kosove bei pačių pasienio postų blokavimo arba išpuolių prieš juos, judėjimo laisvė šiuose pasienio postuose yra suvaržyta, įprastos kelių kilometrų eilės.

KLIMATAS

Kosovo teritorijoje dominuoja žemyninis klimatas. Vasaros čia gana karštos, o žiemos šaltos, dažnai su sniegu, ypatingai kalnuotose vietovėse. Daugiausia kritulių iškrenta rudenį ir žiemą. Geriausias metas keliauti Kosove būtų šiltuoju metų laiku – nuo gegužės iki rugsėjo mėnesio galo. Šiuo laikotarpiu gali pasitaikyti karštų dienų, tačiau keliauti vis tiek malonu, kai šilta.

Kelionės į Kosovą nuo
739 €
Kelionės

TRANSPORTAS

Kadangi šalis neturi priėjimo prie jūros, vandens transportas čia nėra vykdomas.

Oro transportas. Šalyje veikia 3 oro uostai ir tik vienas yra tarptautinis – sostinėje Prištinoje. Tai vieninteliai oro vartai, kuriais galima pasiekti Kosovą. Kiti du oro uostai naudojami daugiausia karinėje aviacijoje.

Žemės transportas. Po nepriklausomybės paskelbimo Kosovo valdžia ėmė daugiau investuoti į naujų kelių tiesimą ir kelių infrastruktūros gerinimą. Pagerinta ir geležinkelių būklė, tačiau jų tinklas vis dar yra retas.

VIRTUVĖ/MAISTAS IR GĖRIMAI

Kosovo virtuvė labai panaši į aplinkinių Balkanų šalių. Dėl istorinių ir etninių ryšių su Albanija, Kosovo tradicinė virtuvė labiausiai panaši į kaimyninės šalies. Duona, pieno produktai, mėsa, vaisiai ir daržovės yra pagrindiniai tautinių Kosovo patiekalų ingredientai. Keletas patiekalų – flija – iš tešlos ir grietinėlės sluoksnių pagamintas patiekalas, kurį iškepti užtrunka net 5 valandas. Sarma – Kosovo „balandėlių“ variantas.

Kosove veikia kelios alaus daryklos, kuriose gaminamas vietinis alus. Vranac raudonasis vynas gaminamas Kosovo Rahovec regione. Kosovietiška rakija dažniausiai gaminama iš vynuogių ir graikiškų riešutų.

KĄ PAMATYTI

Priština – sostinė ir didžiausias šalies miestas.

Prizreno senamiestis

SUVENYRAI/ LAUKTUVĖS

Kosovo vietinis Vranac vynas

Stikliukai, skirti rakijai gerti

„Naminės“ uogienės, konservuotos daržovės

Rankų gamybos muilas ir kitos odos priežiūros priemonės

Vietinių kūrėjų sidabro gaminiai

 

Kelionės į Kosovą nuo
739 €
Kelionės