Didžioji Britanija | Apie Didžiają Britaniją

Viena iš šalių ir teritorijų, sudarančių Jungtinę Karalystę. Valstybė susiformavo po keleto unijos aktų ir yra sudaryta iš Anglijos, Škotijos, Velso, Šiaurės Airijos provincijos bei kai kurių smulkesnių teritorijų, išsimėčiusių po visą pasaulį. Visos šalys ir teritorijos, sudarančios karalystę, turi nemažai panašumų, tačiau kiekviena iš jų turi ir savitų bruožų bei tradicijų. Anglija garsėja savo turtinga istorija, kultūra ir kerinčiu kraštovaizdžiu. Šalyje įsikūrę vieni iš garsiausių ir seniausių universitetų pasaulyje (Kembridžas, Oksfordas). Be to, daugelis garsiausių šių laikų rašytojų ir muzikos grupių yra kilę iš Anglijos.

BENDRIEJI DUOMENYS APIE ŠALĮ:

Plotas - 130 395 km².

Gyventojų skaičius - 53mln.

Sostinė - Londonas (8 630 000 gyventojų).

Kiti svarbūs miestai - Birmingamas (984 300 gyventojų), Mančesteris (510 750),  Liverpulis (435 500), Lidsas (455 100), Šefildas (447 000).

Religija - krikščionybė.

Kalba - anglų.

Pinigai - svaras sterlingas.

Telefonas - šalies kodas skambinant iš Jungtinės Karalystės +44, į šalį – 00.

Elektros srovė - visoje šalyje 220-240 voltų. Angliško tipo rozetės ir kištukai.

KLIMATAS

Anglijos klimatas jūrinis, vidutinių platumų. Žiemos paprastai nešaltos, o vasaros – nėra karštos. Tam įtakos turi šiltoji Šiaurės Atlanto srovė. Anglija garsėja kaip itin lietingas kraštas. Kritulių daugiausia iškrenta kalnų rajonuose (iki 3000 mm), tačiau vidutiniškai šalyje iškrenta 1000 mm kritulių per metus. Šalyje dažni rūkai, neretai pasitaiko stiprūs vėjai, orai paprastai labai permainingi. Vidutinė metinė temperatūra svyruoja nuo 8 ºC iki 11 ºC. Sausį vidutinė temperatūra 3-7 ºC, liepą – 12-17 ºC.

KĄ APLANKYTI

Be abejonės populiariausias miestas Anglijoje yra sostinė Londonas. Mases turistų traukia Big Benas, Londono akis, Vestminsterio rūmai, Bekingemo rūmai, Tauerio tiltas, garsusis Britanijos muziejus ir begalė kitų. Liverpulis, Oksfordas, Kembridžas, Jorkas, Batas taip pat sulaukia nemažai turistų, nors lankytojų skaičiumi nei vienas iš jų negali prilygti Londonui. Stounhendžas taip pat yra vienas žinomiausių objektų Anglijoje. Ežerų kraštas – kalnuotas regionas Šiaurės Vakarų Anglijoje. Populiari atostogų praleidimo vieta, kuri pritraukia ne tik dėl kvapą gniaužiančių vaizdų, bet ir dėl asociacijų su XIX a. poetu ir rašytoju Viljamu Vordsvortu.

MAISTAS IR GĖRIMAI

Angliška virtuvė išlaikė tradicinius bruožus: griežta dienotvarkė ir įprotis reguliariai maitintis. Anglai nepersivalgo ir stengiasi nepapilnėti. Būdinga greita ir nesudėtinga valgių gamyba. Virtuvės pagrindą sudaro padažai, mėsos konservai, sumuštiniai, žuvų plokštainiai, ragu, paštetai, pudingai, sklindžiai, įvairios bandelės, tortai. Žuvis su traškiomis skrudintomis bulvytėmis – vienas populiariausių anglų patiekalų, kurio galima nusipirkti greito aptarnavimo baruose bei parduotuvėlėse. Menkė ir plekšnė – mėgstamiausios žuvys. Tradicinis gėrimas arbata su pienu.

MUITINĖ

Vykstant į Jungtinę Karalystę vizos nereikia, užtenka tapatybės kortelės. Tapatybės kortelė, kurios galiojimo terminas baigiasi kelionės metu, laikomas negaliojančiu. Su savimi vežtis galima iki 800 cigarečių, 400 cigarilių, 200 cigarų, 1kg rūkomojo tabako, iki 10 litrų alkoholinių gėrimų.

SVEIKATA

Prieš kelione pasirūpinkite sveikatos draudimu, kuris garantuos būtinos medicininės pagalbos užsienyje ir papildomų išlaidų, susidariusių dėl draudiminio įvykio, apmokėjimą. Sveikatos draudimo užsienyje polisus galima įsigyti kelionių agentūrose arba draudimo bendrovių atstovybėse. Skiepytis nereikia.

TRANSPORTAS

Keliavimas automobiliu būtų patogiausias variantas, leidžiantis rinktis kryptį lanksčiai ir nepriklausomai. Minusai – kamščiai dideliuose miestuose ir didelės degalų kainos. Didesniems atstumas yra rekomenduojami traukiniai. Anglijos traukiniai yra greiti ir patogūs, tačiau kelionės jais nėra pigios. Norint sutaupyti galima rinktis autobusus, tai dažniausiai yra pigiausias, bet neretai lėčiausias variantas.

SUVENYRAI

Anglijoje galima rasti įvairių daiktų su Didžiosios Britanijos vėliavos motyvais, taip pat magnetukai, puodeliai, raktų pakabukai su lankytinais objektais ar karališka šeima, Anglijos futbolo komandų atributika, angliškų raudonųjų autobusų ir telefono būdelių figūrėlės ir t.t.

SEIFAI

Savo asmeninius daiktus, pinigus ir brangenybes patariama saugoti viešbučio seifuose, kurie būna kambariuose arba viešbučio registratūroje. Kitais atvejais už prarastus daiktus ir jų saugumą viešbutis neatsako.

ARBATPINIGIAI

Angliškuose pabuose nepriimta palikti "arbatos", tačiau visada galite pavaišinti barmeną gėrimu: jo kaina bus pridėta prie jūsų sąskaitos. Restoranuose bei kavinėse paliekama 10-15 proc. arbatpinigių.