Botsvana | Apie Botsvaną

Nuo 1966 m. valstybė tapo nepriklausoma demokratine respublika. Botsvanoje veikia net trys deimantų kasyklos. Didžiąją šalies teritorijos dalį užima Kalahario dykumos dykynė, tačiau likusi dalis stebina floros ir faunos gausa, ypatingai Okavango deltoje.

BENDRIEJI DUOMENYS APIE ŠALĮ

Plotas - 600 370 km²

Gyventojų skaičius - 2 343 981 gyventojų (2017 m.)

Sostinė - Gaboronas 231 626 gyventojai ( 2011 m.)

Religija - krikščionių 71,6 proc., netikinčių 20 proc.

Kalba - valstybinės kalbos anglų ir tsvanų.

Elektros srovė - dažniausiai 230 voltų. Botsvanoje yra britiško tipo rozetės ir elektros kištukai.

Pinigai - valstybinė valiuta Botsvanos pula.

VIZA

Trumpalaikiam buvimui Lietuvos Respublikos piliečiams vizos nereikia. Reikalingas Lietuvos Respublikos pasas.

KLIMATAS

Kadangi Botsvana yra pietų pusrutulyje, tai sezonai keičiasi atvirkštine tvarka nei Lietuvoje. Žiemos su maloniai šiltomis dienomis ir vėsiomis naktimis trunka nuo gegužės iki rugpjūčio. Tuo metu daugiausia būna giedra ir sausa. Vasaros mėnesiai, kai dienos metu būna tikrai karšta, o popiet atslenka liūtys, tęsiasi nuo lapkričio iki kovo.

Geriausias metas keliauti į Botsvaną yra gegužės – rugpjūčio mėnesiais, sausuoju periodu. Tada ne tik ne taip karšta, bet ir laukinius žvėris stebėti lengviau. Kadangi dauguma vandens telkinių būna išdžiūvę, žvėrys telkiasi prie vos kelių vis dar drėgmės nepraradusių vietų.

TRANSPORTAS

Oro transportas. Botsvanoje išvystytas oro uostų tinklas. Šalyje jų priskaičiuojama net 86. Tačiau dauguma jų pakilimo takų trumpi ir negrįsti. Pagrindiniai ir didžiausi yra trys oro uostai: sostinės Gaborono oro uostas (GBE), Mauno oro uostas (MUB) ir Kasane oro uostas (BBK).

Žemės transportas. Viešojo transporto autobusai važinėja tarp visų didesnių miestų Botsvanoje. Kartais, kai drėgnuoju laikotarpiu patvinsta keliai ir tampa nebepravažiuojami, tada viešojo transporto paslaugos sustabdomos. Taksi automobiliai Botsvanoje išskiriami mėlynos spalvos numeriais.

VIRTUVĖ/MAISTAS

Afrikos šalių virtuvės pagrindas yra mėsa ir kukurūzai. Botsvanos virtuvė – ne išimtis. Nacionalinis šalies patiekalas yra vadinamas Sesswa. Tai mėsos troškinys su kukurūzų miltų koše. Dažniausiai naudojama jautiena, ožkiena arba vištiena.

Botsvanos ūkininkai augina daug daržovių: svogūnus, bulves, saldžiąsias bulves, pomidorus, špinatus, morkas, kopūstus ir salotas. Prie jų pridedamos kelios laukinės daržovės, kurios renkamos sezono metu, taip pat džiovinti vaisiai ir daržovių lapai. Pavyzdžiui, džiovinti pupelių lapai yra labai populiarus Setsvanos maisto ingredientas.

KAINOS

Botsvanoje kainų lygis yra žemesnis nei Lietuvoje. Pavyzdžiui benzino kaina trečdaliu mažesnė.

1 litras benzino 0.76$

Lengvi pietūs pigesniame restorane dviems 16$

Pietūs gerame restorane dviems 23$

Puslitrinis butelis vandens 0.53$

Butelis vietinio alaus 1.26$

Kilogramas bananų 1.09$

Kilogramas obuolių 1.38$

Vietinio transporto bilietas į vieną pusę 0.34$

Taksi 1 km 1.68$.

KĄ PAMATYTI

Okavango delta - yra didžiausia sausumos delta pasaulyje. Delta anksčiau buvo senovinio Makgadikgadi ežero, kuris pradėjo džiūti prieš 10 000 metų, dalis. Delta yra įtraukta į UNESCO paveldo sąrašą. Šioje deltoje galima pamatyti nuostabias žalias oazes, paukščių ir laukinių gyvūnų gyvenimą. Tik čia galima išgirsti riaumojančius liūtus, leopardus ar lojančias hienas.

Makgadikgadis – tai viduryje sausųjų savanų išsidėsčiusi grupė druskos lygumų. Kadaise šioje vietovėje egzistavo milžiniškas Makgadikgadžio ežeras, išdžiūvęs prieš kelis tūkstančius metų. Augalijos čia nedaug – išsilaikyti tokioje atšiaurioje aplinkoje gali tik melsvai žali dumbliai. Tačiau po lietaus ši vietovė tampa viena svarbiausių migruojantiems gyvūnams, ypač – milžiniškoms zebrų kolonijoms, antilopėms gnu ir gazelėms bei juos medžiojantiems plėšrūnams. Žmogaus įtaka čia minimali, todėl viskas pulsuoja ramybe ir natūralumu.

Čiobės nacionalinis parkas. Čiobės upė, tekanti per nacionalinį parką, pritraukia dideles dramblių gaujas, kurios ieško vandens. Čiobėje gyvena daugybė įvairiausių rūšių gyvūnų: buivolų, begemotų, žirafų, zebrų ir skirtingų rūšių antilopių. Čiobės upė – tai viena iš geriausių paukščių stebėjimo vietų Botsvanoje.

Centrinio Kalahario gyvūnijos rezervatas – ten gyvūnų pasaulis yra turtingas: žirafos, gepardai, laukiniai šunys, liūtai, leopardai, antilopės ir daugelis kitų rūšių. Po lietaus stebimas dykumos žydėjimas. Kalahario dykuma užima apie 70 proc. Botsvanos teritorijos.

EKSKURSIJOS

Plaukimas su valtelėmis Okavango deltoje

Safaris Centrinio Kalahario gyvūnijos rezervate, laukinių gyvūnų stebėjimas

Safaris Čiobės nacionaliniame parke

Susitikimas su bušmenais jų gyvenamoje aplinkoje

Apsilankymas „Dykumų luvre“ Tsodilo kalvose, kur ant uolų išlikę pirmykščių žmonių piešiniai

SUVENYRAI

Rankų darbo dirbiniai: pinti krepšiai iš palmių lapų

Papuošalai, pagaminti iš stručio kiaušinio kiauto