Niujorkas – miestas, kuriame gyvenimo ritmas visada pulsuoja. Čia gausu meno renginių, aukščiausios klasės restoranų, parduotuvių, verslo centrų. Kosmopolitiškasis miestas sujungia įvairias kultūras, industrijas, pramogas, verslo sektorius.
Sakoma, jog bent kartą gyvenime aplankyti šį gyvybės kupiną miestą – privaloma. Tad, jei kada tokia proga pasitaikys, pateikiame sąrašą architektūrinių šedevrų, kurie, be jokių abejonių, jau tapę Niujorko ikonomis, todėl jų nepamatyti savo akimis, lankantis šiame mieste, būtų tarsi nusikaltimas.
Laisvės statula
Laisvės statula be abejo yra viena iš labiausiai reprezentuojančių Niujorką ikonų. Tai – Prancūzijos žmonių dovana Jungtinėms Amerikos Valstijoms, vaizduojanti romėnų laisvės deivę, kuri laiko deglą bei įstatymų knygą su išgraviruota JAV nepriklausomybės deklaracijos data. Nors tai statula, ją galima priskirti prie Niujorko architektūrinio palikimo, mat ji atlieka tiek estetinę, tiek apžvalgos bokšto funkciją. Tai vienas iš populiariausių lankytinų objektų Niujorke, kurį, lankantis šiame mieste, tikrai būtina pamatyti.
„Empire State Building“
„Empire State Building“ – Manhatane esantis 102 aukštų pastatas. Šis dangoraižis pastatytas 1931-ųjų metų gegužę, Art Deco stiliumi. Tuo metu tai buvo aukščiausias pastatas pasaulyje ir nors šiais laikais jis nebeturi šio titulo, niujorkiečiai dangoraižiu be galo didžiuojasi. Paprastas, iš išorės gana niūrus, blokinis pastatas, amerikiečių širdyse tapo vienu iš Niujorko simbolių. Turistams siūlomas užsikelti į šio dangoraižio 86-ame ir 102-ame aukšte esančias apžvalgos aikšteles ir pasigrožėti Niujorko panorama.
Šv. Patriko katedra
Švento Patriko Katedra – vienas įspūdingiausių architektūrinių šedevrų Niujorke. Neogotikinė bažnyčia pastatyta 1879 metais. Masyvios bronzinės durys, balto marmuro fasadas, rožiniai langai, aukšti ir smailūs bokštai bei įspūdingai gaudžiantys vargonai tiesiog pakeri lankytojus. Kasmet bažnyčią aplanko daugiau nei 5 milijonai žmonių. Ši vieta mėgstama tiek vietinių tikinčiųjų, tiek turistų.
Metropoliteno muziejus
Metropoliteno muziejus – didžiausias JAV muziejus, esantis Niujorke. Pagrindinis jo pastatas įsikūręs rytinėje Centrinio parko dalyje. Nors visą muziejaus kompleksą sudaro daugiau nei vienas pastatas, šie, centriniai rūmai, atpažįstami visiems, kas bent kiek domisi Niujorku.
Metropoliteno muziejaus nuolatinėse kolekcijose eksponuojami Antikos, Senovės Egipto, Vakarų Europos, modernaus meno šedevrai. Įvairių istorinių laikotarpių muzikiniai instrumentai, drabužiai, aksesuarai, ginklai ir kt.
„Chrysler“ pastatas
Dar viena Niujorko ikona – „Chrysler Building“ dangoraižis. Šis pastatas iki 1931-ųjų metų buvo aukščiausias pasaulyje. Visgi, jį nurungė mūsų jau minėtas „Empire State Building“. Tačiau „Chrysler Building“ savo ikoniškumo vis tiek neprarado. Teigiama, kad tai viena įspūdingiausių Art Deco stiliaus interpretacijų JAV.
Šiuo dangoraižiu siekta pabrėžti įmonės „Chrysler“ finansinę galią. Todėl pastate dominuoja aštrios formos, stilizuotos erelių galvos. Bokšto smailė, puošta trikampiais langais ir žvilgančio metalo plokštėmis, primena automobilio radiatoriaus groteles.
„Flatiron Building“
Manhatano saloje esantis „Flatiron Building“ yra vienas žymiausių Niujorko pastatų, dažnai matomas įvairiuose kino filmuose. Tai vėlyvojo neoklasicizmo statinys, vienas pirmųjų dangoraižių JAV. Jo unikalumas – trikampio forma. Fasadas papuoštas klinties ir keramikos elementais, jis padalintas į tris dalis. Šis pastatas labai populiarus tarp turistų, todėl jei vyksite į Niujorką, rekomenduojame jį išvysti ir jums.
Gugenheimo muziejus
Gugenheimo muziejus – rytinėje Niujorko dalyje esantis modernaus meno muziejus, priklausantis S.Gugenheimo fondui. Šis muziejus, vienas iš labiausiai lankomų Niujorke, jame eksponuojamos tiek nuolatinės, tiek keičiamos kolekcijos. Čia galima pamatyti garsiausių pasaulyje menininkų kūrinių: Pablo Picasso, Vincento van Gogho, Vasilij Kandinski, Paul Klee ir begalės kitų. Įdomu tai, jog muziejų garsina ne tik įspūdingos kolekcijos, tačiau ir paties pastato architektūra. Tai organinių formų, kuriomis siekiama įkūnyti plastiškumą rezultatas. Tiek muziejaus fondai, tiek jo išorinis vaizdas primygtinai kviečia apsilankyti meno ir kultūros pasauliu besidominčius žmones.
„Woolworth Building“
Dar vienas labai garsus Niujorko dangoraižis tapęs miesto simboliu – „Woolworth Building“ .
Neogotikinio stiliaus pastatas nuo 1913 metų buvo aukščiausias dangoraižis pasaulyje. Nors šio titulo neteko, iki šių dienų dažnai matomas TV ekranuose, kino filmuose, reklamose. Dažnai šis dangoraižis vadinamas „Prekybos katedra“. Čia įsikūrę daug verslo centrų, įmonių, parduotuvių, restoranų.
Bruklino tiltas
Viena didžiausių Niujorko įžymybių – Bruklino tiltas, jungiantis du didelius rajonus: Manhataną ir Brukliną. Tai vienas seniausių kabančių tiltų JAV, pastatytas 1983 metais. Jo ilgis net 1,8 km. Sudėtingos konstrukcijos ir neišpasakyta Niujorko panorama – tokiais įspūdžiais dalijasi šiuo tiltu ėję žmonės. Tai ne tik pėsčiųjų, tačiau ir važiuojamasis tiltas. Eismas vyksta šešiomis juostomis. Šį miesto simbolį tikrai rekomenduojama išvysti savo akimis visiems, kurie planuoja kelionę į Niujorką.
Niujorko viešoji biblioteka
Šalia vienos iš pagrindinių Niujorko gatvių, Penktosios Aveniu, pastatyta viešoji biblioteka – įžymi miesto vieta, gausiai lankoma įvairiausių žmonių. Tai pastatas, kuris labai dažnai šmėžuoja kino ekranuose, reklamose, knygose, todėl daugelis žmonių, atvykę čia pirmą kartą, jaučiasi lyg savoje erdvėje. Milžiniška biblioteka tęsiasi net per du miesto kvartalus. Joje sukaupti didžiuliai fondai puikios, įvairiausių žanrų literatūros.
Tai pastatas, kuris mėgstamas tiek vietinių gyventojų, tiek turistų. Čia vyksta vestuvių ceremonijos, menininkai inspiruojami kūrybinei veiklai, o mokslininkai atranda įspūdingiausius archyvus.
Šv. Jono katedra
Šv. Jono pranašo katedra – didžiausia pasaulio anglikonų bažnyčia ir didžiausia katedra JAV. Bizantiško-romaninio stiliaus katedra atidaryta 1892 metais, vėliau perstatyta neogotikiniu stiliumi. Ši katedra, tiek iš išorės, tiek iš vidaus, pribloškia savo didybe. Po 2001 metais kilusio gaisro turistai į katedrą nebuvo įleidžiami, tačiau dabar, po rekonstrukcijos, visi norintys gali užeiti į vidų ir pasigrožėti įspūdingu reginiu.
„Plaza“ viešbutis
„Plaza“ viešbutis – istorinis 19 aukštų pastatas, esantis šalia Penktosios aveniu bei Centrinio parko. Ištaigingas viešbutis pastatytas 1907 metais ir nuo to laiko jame buvo apsistoję gausybė įvairiausių garsių žmonių.
Šis viešbutis labai pamėgtas Holivudo režisierių, todėl filmuose šmėžuojantis pastatas dabar pažįstamas ne tik niujorkiečiams ar miesto svečiams, tačiau ir kino mėgėjams. Juk tikrai dauguma prisimenate jaunąjį Keviną iš „Vienas namuose“, kuris buvo atklydęs į „Plaza“. „Plaza“ – viešbutis, kuriam tikrai galima priskirti ikoniškiausio Niujorko viešbučio titulą.
"One World Trade Center"
Po siaubingų Rugsėjo 11-osios įvykių, kai per teroristinį aktą buvo sugriauti du dangoraižiai dvyniai, vieta ilgą laiką buvo tuščia.
Visgi, niujorkiečiai nusprendė, jog joje turi atsirasti naujas pastatas, todėl 2006 metais prasidėjo naujo dangoraižio statybos. Monolitinio stiliaus struktūra atspindi dangų, o viršuje pritvirtina sidabrinė smailė. Pastato aukštis 1776 pėdos (541 metras). Tai simbolinis skaičius, žymintis JAV nepriklausomybės paskelbimo datą.
Nors pastatas atidarytas tik 2014 metais, jį jau galima vadinti naująją Niujorko ikona.
* Pasirinkite keliese norėsite keliauti
* Pasirinkite periodą, kuriuo labiausiai norėtumėte keliauti
* Pasirinkite keliavimo kryptį
* Prašome pasirinkti kaip dažnai norėtumėte gauti pasiūlymus