Šimtmečiai didybės ir susikaupimo: įspūdingiausios Indonezijos šventyklos

Ar žinojote, kad daugiau nei 87 proc. Indonezijos gyventojų išpažįsta islamo tikėjimą? Tokia statistika skaičiuojama šiais laikais, tačiau istorijos vingiai liudija apie Indonezijos teritorijoje gyvenusias dideles hinduistų bei budistų bendruomenes. Puikus to įrodymas – didingos šių religinių konfesijų šventyklos, kurių Indonezijoje – apstu.

Atrinkome kelias išties įspūdingas Indonezijoje stūksančias šventyklas, kurias, viešint šioje šalyje, tikrai verta aplankyti.

Kelionės į Indoneziją nuo
1605 €
Kelionės

Borobuduras

Borobuduras – tai be galo didingas budistinis šventyklų kompleksas, esantis Indonezijai priklausančioje Javos saloje. Ši statinys pastatytas VIII–IX a., šalį valdant Šalendrų dinastijai. Įdomu tai, jog archeologai šventyklą atrado tik XIX a., ji buvo stebėtinai gerai išsilaikiusi: statinį tarytum „užkonservavo“ kadaise išsiveržusio ugnikalnio pelenai.

Borobuduro šventyklos architektūra atspindi budistinės visatos sampratą. Terasas puošia įstabūs reljefai, kurie vaizduoja tiek žemiškąjį, tiek kosmologinį pasaulio lygmenį. Kiekvieną monumento aukštą juosia galerijos, kurias jungia laiptai. Išorines sienas puošia smulkios nišos, o kiekvienoje jų ramiai stūkso Budos skulptūros. Beje, visame Borobuduro komplekse galima pamatyti daugiau nei 500 Budos statulų!

Borboduro kompleksas dengia visą kalvą, paversdamas ją į šventąjį kalną. Šventykla įtraukta į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą.

Ulun Danu šventykla

Ulun Danu – tai hinduistų šventykla, kurią drąsiai galime įvardinti kaip vieną iš Balio salos simbolių. Šventyklos nuotraukos puikuojasi kone visuose Balį pristatančiuose kelionių kataloguose, turistams skirtuose lankstinukuose ir pan.

Kuo gi ji tokia ypatinga? Šventyklą, pastatytą 1633 metais, sudaro keturių pastatų kompleksas: Dievui Šivai, Dievui Brahmai, deivei Danu bei Mangu šventykla. Bene labiausiai akį traukia pastatų bokšteliai, pastatyti iš medžio ir simbolizuojantys šventąjį Meru kalną. Įdomu dar ir tai, jog Ulun Danu įsikūrusi neįtikėtino grožio kraštovaizdžio apsuptyje. Pastatai išdėstyti Beratan Bedugul ežero pakrantėje. Šiaurinėje pusėje iškilęs Pucak Sangkur kalnas, pietuose – Terate Bang viršukalnė, vakaruose Tapak ir Vatukaru kalnai, o rytuose – Beratano kalnas. Ne veltui šventykla taip dažnai fotografuojama – subtili architektūra kuria harmonijos su gamta įspūdį. Beje, ežero vanduo, ant kurio kranto stovi pastatai, dažnai pakyla, sukurdamas iliuziją, jog hinduizmo dievybėms skirta šventykla plūduriuoja ant vandens. Vaizdas tikrai vertas atviruko.

Prambananas

Prisimenate, minėjome, jog Borobuduras – didžiausia budistų šventykla visoje Javos saloje? Na, o Prambananas, apie kurį norime jums papasakoti dabar, gali didžiuotis didžiausios hinduistų šventyklos Javoje titulu.

Šis kompleksas pastatytas maždaug 850-aisiais mūsų eros metais, tačiau vėliau jis buvo apleistas. Prambananas prisikėlė tik XX amžiuje. Rekonstrukcijos darbai pradėti 1918-aisiais ir tęsėsi iki pat 1953-iųjų metų. Kompleksą sudaro net aštuonios didžiosios šventyklos, iš kurių pagrindinės trys – skirtos pagerbti dievui Šivai, Višnai ir Brahmai. Šalia šių didžiųjų šventyklų stūkso dar maždaug 250 mažesnių šventyklėlių – visos jos turi savo paskirtį. 2006-ais metais kompleksas buvo apgriautas žemės drebėjimo metu. Tačiau jau po kelių savaičių jis savo duris vėl atvėrė lankytojams.

Viešint Prambanane įspūdį palieka tiek pastatų didybė ir dekoratyvumas, tiek teritorijoje esanti atmosfera. Ne veltui kompleksas įtrauktas į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą.

Tanah Lot šventykla

Vieną Balio saloje stūksančią šventyklą šiame straipsnyje jau pristatėme. Na, o dabar norime jus supažindinti su dar viena. Tanah Lot – tai viena iš labiausiai turistų lankomų šventyklų visoje saloje. Jos vardas reiškia „žemę jūroje“, mat šventykla pastatyta ant uolos, esančios jūroje ir kiek atitolusios nuo kranto. Kai jūros vanduo patvinsta, atrodo, jog šventykla plūduriuoja vandenyje.

Kaip jau tikriausiai supratote, šventykla skirta vandens garbinimui. Įdomu tai, jog tokios paskirties šventyklų Balio saloje yra net septynios. Visos jos pastatytos aplink salą ir sukuria tarytum apsaugos ratą. Tanah Lot – tai išskirtinio grožio panoramoje pastatyta hinduistų šventykla, kurią, viešint Balio saloje, aplankyti tikrai verta.

Goa Gajah šventykla

Balyje, netoli Ubudo miesto, slepiasi dar viena, išties originali šventykla, žinoma Goa Gajak arba tiesiog Dramblių urvo vardu. Priešingai nei mūsų jau aptartos šventyklos, ši įkurta ne kur kitur, o... uolos viduje! IX a. menanti šventykla seniau atlikdavo dvigubą paskirtį: kaip maldos namų ir kaip vienuolių slėptuvės. Beje, įdomu tai, jog ši šventykla prieglobsčiu tapdavo tiek budistų, tiek hinduistų tikėjimo atstovams. Dar ir šiandien jos viduje gausu tiek vienos, tiek kitos religijos simbolių.

Uolos fasadas papuoštas įmantriais raižiniais, vaizduojančiais demonus ir velnius. Įdomu tai, jog kadaise šios mitinės būtybės buvo supainiotos su drambliais, dėl šios priežasties Goa Gajak ir vadinama Dramblių urvu.

Kalasan šventykla

Kalasan – tai šventykla, stūksanti centrinėje Javos dalyje, 13-os kilometrų atstumu nuo šalies sostinės Džakartos. Manoma, jog tai seniausia išlikusi budistų šventykla visoje saloje – rašytiniuose šaltiniuose ji pirmą kartą minima 778-ais metais.

Kalasan šventykla gali pasigirti išties unikalia architektūra. Ji pastatyta ant stačiakampio formos pagrindo, tačiau pats statinys sudaro dvylikos kampų poligoną. Nors šventykla nedidelė (tik maža dalis yra išlikusi), ji žavi savo skulptūromis, dekoracijomis, įdomiomis akmenų konstrukcijomis. Beje, aplink šventyklą įkurtas tvarkingas parkas – tad tai puiki vieta pasivaikščioti ir trumpam sugrįžti į istorinę praeitį.

Uluvatu šventykla

Kai kurios vietos keliautojus traukia tarytum magnetas. Būtent tokia yra ir hinduistinė Uluvatu šventykla, stūksanti pietvakarinėje Balio salos dalyje. Šventykla pastatyta ant aukšto skardžio, kuris smenga į banguojantį Indijos vandenyną. Būtent šis, ramios šventyklos ir didingo skardžio duetas ir sukuria išties nepaprastą atmosferą. Išskirtinai gražiai ši vietovė atrodo saulėlydžių metu – horizontas nusidažo rausvais ir oranžiniais atspalviais, taip tik dar labiau romantizuodamas aplinką.

Vakarais prie Uluvatu šventyklos rengiami Kecak – tradicinio Balio žmonių šokio – pasirodymai. Šis šokis – tai poetinė drama, pasakojanti senovės Indijos poeto Valmikio epinę poemą „Ramajana“. Patiks tiems keliautojams, kurie nori geriau pažinti Balio gyventojų kultūrą.

Plaosan šventykla

Centrinėje Javos dalyje slepiasi dar viena įdomi budistinė šventykla – Plaosan. Įdomu tai, jog nors ši šventykla nutolusi vos kiek daugiau nei kilometro atstumu nuo mūsų jau aprašytojo Prambanano, šios dvi šventyklos nėra susijusios. Nors abi pastatytos XIX amžiuje, jas skiria statymo technika.

Plaosan šventykla užima 2 tūkst. kvadratinių kilometrų plotą. Kompleksą sudaro 58 šventyklos, 116 stūpų ir 174 mažesni, pagalbiniai statiniai. Žinoma, kai kurie iš jų išsilaikę geriau, kai kurie – prasčiau. Dalis pastatų nukentėjo 2006-ųjų metų žemės drebėjimo metu.

Plaosan kompleksas gali pasigirti ne tik įdomia architektūra, bet ir išties originaliomis skulptūromis. Pavyzdžiui, ties šventyklos vartais stūkso didinga sargybinio skulptūra, budistų kultūroje žinoma Dvalaparos vardu. Tikėta, jog ši skulptūra saugojanti šventyklą nuo prašalaičių.

Besakih šventykla

Besakih – tai hinduistinis šventyklų kompleksas esantis Balio saloje. Jis stūkso išties neįtikėtinoje vietovėje – ant Agungo ugnikalnio šlaito! Tai aukščiausias ugnikalnis visoje saloje. Vietiniai gyventojai mano, jog tai – šventa vieta.

Besakih kompleksą sudaro trys dideli šventyklų pastatai ir dar keli mažesni. Pagrindiniai skirti Višnu, Brahmai ir Šivai pagerbti. Į juos gali patekti tik tikintieji – turistams leidžiama pasigėrėti kompleksu tik iš išorės. Vis dėlto, net ir neturint galimybės patekti į vidų, kompleksą aplankyti tikrai verta – kalnai, ryžių terasos ir ramybe dvelkiantys statiniai sukuria nepaprasto grožio reginį.

Kelionės į Indoneziją nuo
1605 €
Kelionės