Keliauti į Dubajų darosi vis labiau madinga, tačiau norint savo akimis pamatyti tviskančius Jungtinius Arabų Emyratus visai nebūtina nei būti žvaigžde, nei uždirbti milijono. Parsivežti neįkainojamus įspūdžius iš ten namo galima gana pigiai.
Artimuosiuose Rytuose esantys Jungtiniai Arabų Emyratai (JAE) XX amžiuje buvo britų kolonija. Dabar valstybė skaičiuoja 44-uosius nepriklausomybės metus.
Šalį sudaro septyni emyratai (lietuviams tai turbūt paprasčiau suvokti kaip valstijas). Tai sostinė Abu Dabis, vienas labiausiai pasaulyje turistų lankomas miestas Dubajus, taip pat Fudžeira, Ras Al Chaima, Šardža, Adžmanas ir Um El Kaivainas.
Kiekvieną emyratą valdo skirtingi šeichai, valdžia yra paveldima. Tiesa, šalis turi ir prezidentą – šiuo metu JAE prezidentas yra Khalifas bin Zayedas Al Nahyanas.
Lietuviai į JAE keliauja jau per 20 metų: kai kurie svetimoje šalyje užmezgė patikimus verslo ryšius, į Lietuvą veža pigiai įsigytas prekes, kurias parduoda brangiau.
Dalis dainininkų anksčiau čia pelnydavosi koncertuodami viešbučiuose ir restoranuose.
Tačiau atostogauti JAE lietuviai išmoko ne taip seniai – kiek mažiau nei prieš dešimtmetį.
Pastaraisiais metais kelionių agentūros džiaugiasi, kad turistų skaičius smarkiai išaugo ir toliau auga kasmet.
Populiariausia atostogų JAE vieta išlieka Dubajus – emyratas gali pasigirti vienu didžiausių turistų srautu visame pasaulyje. Lietuviai, keliaudami į JAE, taip pat dažniausiai apsistoja šiame emyrate.
Savo inovacijomis, pritrenkiančia architektūra ir užmojais Dubajus nuolat konkuruoja su Honkongu: pranokti jį moderniems arabams – principo reikalas, o nuolatinės naujovės ir kvapą gniaužiantys statiniai pritraukia dar daugiau turistų.
Kaip nuvykti?
Į JAE keliaujantys lietuviai renkasi iš dviejų variantų: patys perka lėktuvo bilietus (tiesioginio skrydžio iš Lietuvos šiuo metu nėra, tačiau skrydį su persėdimu, intensyviai ieškant ir medžiojant akcijas, galima įsigyti už 200 eurų), užsisako viešbučius ir keliauja savarankiškai, taip bandydami sutaupyti, arba pasikliauja kelionių agentūromis.
Šios turistams siūlo paprastesnį variantą: tiesioginius skrydžius užsakomuoju reisu (kelionė trunka apie 6 valandas), pasirūpina viešbučiais, vietoje siūlo užsisakyti ekskursijas ir keliauti kartu.
Žinoma, nors toks variantas, rodos, daug patogesnis, komfortas kainuoja papildomai. Tačiau net ir perkant kelionę per agentūrą galima sutaupyti.
JAE praleidau pirmąją 2015-ųjų savaitę, svečią kraštą aplankėme dviese. Mokame keliauti savarankiškai, tačiau į tolimą šalį nusprendėme nukakti su kelionių agentūra.
Nors atrodytų, kad turėjome išleisti labai daug, taip nebuvo.
Kaip sutaupyti? Kelialapį į Dubajų įsigijome spalio viduryje, kai iki kelionės buvo likę 2,5 mėnesio. Atostogas suplanavome šiek tiek skubotai, mat pasidavėme viliojusiai kelionių agentūros akcijai: trumpą laiką tiesioginius skrydžius į abi puses, 3 žvaigždučių viešbutį ir maitinimą (pusryčius ir vakarienę) agentūra siūlė su 40 proc. nuolaida, taigi asmeniui šis komplektas kainavo 2200 tūkst. Lt (637 Eur).
Pripažinkime: variantas geras, o jei kas paklaustų, kiek kainuoja kelionė į Dubajų, tikrai spėtumėte, kad daugiau. Galvodama apie ją galiu tik patvirtinti, jog mokėti tokius pinigus buvo verta.
Kaip pasirinkti viešbutį?
3 žvaigždučių viešbutis Dubajuje yra geras. Tiesa, tokios pat klasės viešbučiai čia kitokie, nei kituose arabų kraštuose, pavyzdžiui, lietuvių pamiltame Egipte ar Turkijoje.
Jie kuklesni, be įspūdingų dekoracijų ir interjero detalių, iš pirmo žvilgsnio mažiau erdvūs.
Bet juose yra viskas, ko reikia: jaukūs ir patogūs kambariai su visais privalumais, dažname – net po kelis restoranus, kiekviename viešbutyje – po baseiną, neretai – ant stogo.
Ir tai įspūdinga, nes surasti ne dangoraižį Dubajuje sudėtinga.
3 žvaigždučių viešbutis siūlo klientams gerą maitinimą. Vėlgi, ne Egipto ir ne Turkijos stiliumi, kur kartais būna gaila pjauti arbūzą, nes ir tas patiektas it skulptūra, tačiau skųstis tikrai nėra kuo.
Kaip įprasta, turistams siūlomas švediškas stalas, ant kurio – viskas kiekvieno skoniui: žuvis, mėsa, daržovės, makaronai, troškiniai, desertai ir šiek tiek tradicinių patiekalų.
Tik alkoholis, žinoma, už papildomą kainą, ir čia jis – labai brangus: bokalas alaus gali atsieiti ir 30 Lt (8,6 Eur).
Tačiau žinant, kad JAE alkoholį vartoja tik turistai, stebėtis nėra kuo. Be to, parduotuvėse jo neįsigysite, o kai kuriuose emyratuose net ir viešbučiuose ar kavinėse nerasite – draudžiama.
Spręsdami, kurį viešbutį pasirinkti, atkreipkite dėmesį į kelis aspektus. Visų pirma, be abejo, svarbi jo vieta.
Dubajus yra didžiulis: kai vietiniai sako, kad „tai juk visai netoli“, iki to „tai“ gali tekti važiuoti ir valandą.
Galbūt žmogui iš Londono ar Maskvos tai labai arti, tačiau vilniečiui turbūt atrodo kitaip.
Taigi, nepatingėkite išsiaiškinti, kiek jūsų viešbutis nutolęs nuo norimų aplankyti objektų. Stenkitės rasti tokį, kuris arčiau miesto centro.
Be to, atsižvelkite į tai, ar toli yra artimiausia metro stotelė. Ko gero, jums jos reikės.
Be abejo, kiekvienas viešbutį renkasi pagal poreikius ir galimybes. Tačiau svarbus ir kitas aspektas, galintis padėti sutaupyti ir palengvinti keliavimo po Dubajų „vargus“.
Besirinkdami viešbutį pasitikrinkite, ar jis siūlo klientams keliones į tam tikras Dubajaus vietas, pavyzdžiui, milžinišką prekybos centrą „The Dubai Mall“, kurį tiesiog privalote pamatyti, bent vieną iš paplūdimių.
Viešbučiai tokias keliones siūlo nemokamai: kasdien pagal grafiką prie viešbučio durų stoja autobusiukai, vežantys gyventojus numatyta kryptimi. Vėliau sutartu laiku juos pasiima ir parveža atgal.
Kelionės į vieną pusę vyksta maždaug kas valandą, o jų privalumai akivaizdūs: turistams nereikia patiems aiškintis, kaip nukakti iki, pavyzdžiui, paplūdimio: jie ten atsiduria lengvai, greitai ir patogiai. Be to, sutaupo nemažai pinigų.
Pavyzdžiui, kelionė iki „The Dubai Mall“ metro mums kainavo po 20 Dhr (4,6 Eur), mat teko nusipirkti ir keliautojo kortelę (viskas taip pat, kaip su „vilniečio“ kortele – nusiperki ir pildai bilietais, kiek nori). O su viešbučio autobusiuku – nieko.
Kaip keliauti?
Nors Dubajus didelis, įspūdingas ir, rodos, neįmanoma pamatyti net jo viso, dalį savo kelionės vis tiek skirkite kitų emyratų aplankymui: geriau pažinsite šalį, susidarysite gilesnį įspūdį, patirsite daugiau nuotykių. Be abejo, ir Dubajui pamatyti poros dienų negana, todėl planuokite savo laiką JAE iš anksto.
Svetimame ir egzotiškame krašte savarankiškai keliauti gali būti sudėtinga, todėl siekiantiems komforto rekomenduoju pasinaudoti kelionių agentūrų pasiūlymais.
Čia taip pat yra du variantai: vietoje pirkti pasirinktas ekskursijas iš lietuviškos kelionių agentūros, kas atrodytų ypač paprasta, jei su tokia ir atvažiavote, arba kreiptis į vietines.
Skirtumas iš esmės vienintelis – kaina. Ir taip, lietuviai ten daro neblogą biznį.
Lietuviškos kelionių agentūros JAE siūlo tas pačias ekskursijas, kokias ir vietinės, Dubajaus agentūros.
Neretai iš lietuvių ekskursijas įsigiję turistai atsiduria tuose pačiuose autobusuose, kaip ir iš vietinių jas pirkę, be to, iš esmės visos lietuvių organizuojamos išvykos (yra vos kelios išimtys – aut. past.) vedamos rusų kalba (vietinės agentūros dažnai siūlo pasirinkti kalbą – rusų ar anglų). Taigi, kas veža – visai vienodai, bet kaina skiriasi.
Mes, turėdami patirties iš ankstesnių kelionių, nutarėme iškart kreiptis į vietinę kelionių agentūrą, o vėliau, gavę lietuvių siūlomų ekskursijų sąrašą ir kainoraštį, palyginome.
Vietinių kelionių agentūrų darbuotojus, sėdinčius prie firminių staliukų, rasite kone kiekviename vestibiulyje, kartais viešbučiuose tokius staliukus pastato net kelios skirtingos agentūros.
Tas pačias ekskursijas jie pasiūlo 10, 20, o kartais net ir 50 dolerių pigiau nei lietuviai. Taigi, jei keliaujate ne vieni bei pasirenkate ne vieną ekskursiją, paskaičiuokite, kiek daug galite sutaupyti: štai jums ir savaitgalis Druskininkuose.
Ką pamatyti Dubajuje?
Dubajų garsina dešimtys vietų, kurias būtina pamatyti kiekvienam pirmąkart čia besilankančiam turistui.
Vos įvažiavus į miestą kvapą užgniauš prabanga, galia ir didybe spinduliuojantys vaizdai – dangų siekiantys, auksu ir sidabru žėrintys, menku pasijausti verčiantys dangoraižiai, kurių kiekvienas vis įspūdingesnis, originalesnis, sudėtingesnis už kitą. Ten nieko panašaus į „Radisson Blu“ prie Baltojo tilto – tie namai yra menas.
Tačiau į tūkstančius dangoraižių iš aukšto žvelgia tie, kurie pakilo į Burj Khalifa viršų, – miestas jiems kaip ant delno.
Burj Khalifa yra aukščiausias pasaulio pastatas, siekiantis beveik 830 metrų aukštį ir turintis 160 aukštų. Tai – dvigubas pasaulio rekordas.
Be to, jame rekordiškai daug apžvalgos aikštelių. Šiame milžine yra įsikūręs prabangus viešbutis, biurai ir privatūs apartamentai tiems, kurių turtai svaigina it narkotinės medžiagos. Pažvelgti į Dubajų nuo šio galiūno viršaus kainuoja 125–200 Dhr (29–46 Eur), priklausomai nuo ekskursijos laiko ir turisto amžiaus.
Ne, tai nėra pinigų išmetimas į balą – tai verta.
Dubajuje yra ir kitas pastatas, masinantis turistus it bites medus – saloje prie Džumeiros paplūdimio stūksantis viešbutis „Burdž al Arabas“ (liet. „Arabijos burė“), vietinių vadinamas trumpai: tiesiog burė.
Turbūt tai, kad šis statinys laikomas vienu Dubajaus simbolių, lemia didelius turistų lūkesčius, tačiau dažnai jie lieka nepateisinti: pamatyti tikrai verta, bet ypatingų jausmų cunamis išvydus sielos neužlies. Matyt, prie prabangos ir didybės Dubajuje akis greitai pripranta...
Visgi viešbutis garsus ne be reikalo. Jį garsina ne tik burės forma, bet ir milžiniškas fontanas viduje, be to, jame nėra kambarių – vien prabangūs apartamentai.
Lietuviai šiame viešbutyje apsistoja nebent ne sezono metu – vasarą, kai šalyje kepina ir vietinius leipti verčiantis 50 laipsnių karštis. Spiginanti saulė užmuša ne tik sveikatą, bet ir apartamentų kainas.
Netoli burės turistų laukia prekybos ir laisvalaikio centras „Souk Madinat Jumeirah“. Užsibūti jame nėra ko, tačiau pamatyti smagu.
Lietuviams toks prekybos centras tikrai neįprastas: vietoje tradicinių koridorių čia klaidžiojama labirintais, o gidai pataria išėjimo ieškoti pradėti likus bent dešimčiai minučių iki išvykimo laiko.
Šiame centre, kuris vietomis primena turgų po stogu, galima ne tik skaniai papietauti ar pavakarieniauti, pasilinksminti naktiniame klube, kurio dalis – po atviru dangumi, bet ir apsipirkti: įsigyti tradicinių šalių, parfumerijos, aliejų, saldumynų, kitokių suvenyrų.
Vis dėlto įsivaizduoti, kas galėtų pranokti „Dubai Mall“, sunku. Šis Dubajaus centre įsikūręs prekybos centras yra vienas didžiausių pasaulyje, vakarais eismo spūstyse bandant į jį patekti ar galų gale ištrūkti galima praleisti daugiau nei valandą.
Po didžiausio Rytuose prekybos centro stogu telpa viskas: sugalvokite parduotuvės pavadinimą ir ją ten rasite – nuo „H&M“ iki „Versace“.
Prekybos centras yra toks didelis, kad čia susiorientuoti padeda gidai, jo koridoriuose važinėja taksi, o ieškodama čia akvariumo, kuriame tyvuliuoja 10 milijonų litrų vandens, pasiklydau triskart
Beje, šis akvariumas (esantis netoli išėjimo!) – taip pat vienas didžiausių pasaulyje. Jame plaukioja milžiniškos žuvys, dantis šiepia rykliai.
Jį galima pamatyti iš šono nemokamai, arba sumokėti 80 Dhr (18,5 Eur) ir „palįsti“ po juo: tada atsiveria visi horizontai. Tačiau to daryti neverta – viskas, ko reikia, matosi nemokamai spoksantiems praeiviams.
Be abejo, be akvariumo, šiame prekybos centre yra šimtai kavinių ir restoranų, kurių kiekvienas bando nustelbti konkurentus savo interjeru, kino teatras, skirtingos pramogų zonos.
Kalbant apie kainas, jos panašios į lietuviškas – vienur pigiau, kitur brangiau, tačiau neapsigaukite: gali būti, kad prekė, kurią čia nučiupote didžiojo išpardavimo metu, Lietuvoje nukainuota dar labiau.
Antai mano labai pigus „Promod“ sijonas Vilniaus „Panoramoje“ buvo pigesnis visais 20 Lt (5,79 Eur).
Jeigu apsilankę „Dubai Mall“ dar pavilksite kojas, tai nuvilkite jas prie čia pat lauke esančių fontanų.
Vakarais tūkstančiai miesto svečių čia ateina pamatyti įspūdingo ir nemokamo fontanų šou: skamba muzika, mirga šviesos, trykšta įspūdingi vandens purslai. Apie 10 minučių trunkantys fontanų spektakliai rengiami kas pusvalandį.
Matant tai pirmąkart efektas didelis. Beje, šiuos fontanų šou, kurių variantų yra net keli, kūrė tie patys meistrai, kaip ir garsiųjų fontanų Las Vegase.
Man pasisekė tai pamatyti ir Emyratuose, ir Valstijose. Galbūt dėl to, kad Las Vegase pamačiau pirmiau, fontanų šou Dubajuje žado neatėmė, nors ir yra laikomas įspūdingesniu. Tačiau publika aplodismentų negailėjo – tikrai buvo už ką dėkoti.
Sakoma, kad miesto veidą pamatysi turguje. Dubajaus centro pakraštyje klesti net keli tokie tradiciniai, lankomiausias – aukso.
Arabai čia kviečia įsigyti įvairiausių aukso dirbinių, kurie pasaulyje garsėja kokybe, taip pat brangakmenių, kitų lobių. Kainos nustatomos vietoje: įtakos turi vyraujančios aukso kainos ir talentas derėtis.
Šito talento reikės ir lankantis greta esančiame prieskoniais ir saldumynais garsėjančiame turgelyje. Ne Egipto stilius, bet vis tiek: prekeiviai lįs, siūlys, iš visų jėgų bandys įpiršti ir, žinoma, prašys daug daugiau dirhamų, nei tikėtųsi iš situaciją suprantančio vietinio.
Todėl nepasiduokite: kelissyk kainą numušiau keturis kartus tik mandagiai atsisveikinusi ir pasakiusi, kad nepirksiu: pamojavau, uždariau duris, ėjau sau, o jie iš paskos atbėga: „Gerai, gerai, tik pirk.“
Ačiū, štai ir geriausios lauktuvės draugams.
Turbūt liktumėte nesuprasti, jei viešėdami Dubajuje neapsilankytumėte Palmės saloje – rajone, kurį trumpiau vadina tiesiog Palme.
Kartais šis rajonas pavadinamas aštuntuoju pasaulio stebuklu.
Visas rajonas sukurtas žmogaus – sala dirbtiniu būdu supilta Jumeirah krantinėje, jos forma – it palmės. Šiuo metu Dubajuje vyksta antrosios tokios palmės statybos.
Rajone – gyvenamieji namai, kainuojantys labai brangiai, žaliuojančios palmės, ypatingas akcentas – penkių žvaigždučių viešbutis „Atlantis The Palm“.
Savo išore, o ir vidumi jis primena milžiniškus rūmus, šiuolaikišką pilį, kurios apžiūrėti turistai vežami šimtais autobusų. Šiame viešbutyje buvo apsistoję ir Angelina Jolie ir Bradas Pittas, taip pat daug kitų garsenybių, kurių pavardes viešbučio personalas vardina su pasididžiavimu veiduose.
Tačiau neužsisėdėkite miesto džiunglėse ir būtinai ryžkitės avantiūrai – džipų safariui. Šią ekskursiją jums rekomenduos kiekvienas, kuris ją išbandė. Ir jie visi nemeluoja.
Planas paprastas: užsiregistruojate ekskursijai, sutartu laiku sėdate į greta jūsų viešbučio durų sustojusį džipą, vairuojamą vietinio, ir sukaupiate drąsą.
Dubajus yra dykumos pakraštyje, iki bekraščių smėlynų važiuosite apie pusvalandį.
Pirmiausia vairuotojas įsitikins, kad nė viena moteris, sėdinti automobilyje, nėra nėščia, niekas neserga širdies ligomis ir dar nevalgė vakarienės. O tada – pirmyn į trasą.
Smėliu dumsite, rodos, nestabdomi, greitai, bent šešis kartus išsigąsite, kad džipas tuoj apvirs, kelissyk užsimerksite, nes nujausite džipų avariją.
Kelissyk sustosite: nusifotografuoti, pasigrožėti, palydėti saulės. O jaukioje oazėje jūsų lauks tradiciniai šokiai, jodinėjimas kupranugariu, žvaigždėtas dangus, tradicinė vakarienė.
Atgal namo grįšite pakylėti ir vienintelė pasaulyje likusi problema tebus, kur sutalpinti tą vakarienę, kurią jums patiekė viešbutis.