Tai ketvirtas pagal dydį ir vienas iš keturių „imperatoriškųjų“ Maroko miestų, pastatytų Berberų imperijos. Kiek mažiau nei prieš tūkstantmetį įkurtas Marakešas labai greitai tapo vienu svarbiausių šalies komercinių, kultūrinių ir religinių centrų, 1960–1970-aisiais buvo geriau žinomas kaip „hipių meka“, o šiandien yra vienas labiausiai turistų lankomų miestų pasaulyje.
Šiek tiek pailsėję viešbutyje, vakare leisimės į pirmąją pažintį su miestu ir užsuksime į žymiąją Marakešo Džema el Fna aikštę (Jemaa el-Fna), kuri tikrai nepalieka abejingų. Tai miesto širdis – čia tiesiog ant grindinio įsikūrę gyvačių kerėtojai, istorijų pasakotojai, kvepalų, vaistinių žolelių ir prieskonių pardavėjai, šou rengia ugnies rijikai.
Čia kepama mėsa, žuvis, susitinka ir vakarieniauja vietiniai gyventojai, o naktį aikštė pabunda ir čia galima sutikti akrobatų, būrėjų, muzikantų bei pasakotojų. Marokiečiai Džema El Fna aikštę vadina didžiausiu pasaulyje barbekiu po atviru dangumi. Vakarienė ir nakvynė viešbutyje.
Apžiūrėję raudonų plytų milžiną, būtinai pasivaikščiosime Marakešo medinoje (Medina of Marrakech). Tai unikali seniausia miesto dalis, kurią išraizgę daugybė mažų gatvelių. Jose triūsia amatininkai – odininkai, kilimų audėjai, juvelyrai... Nors visas Marakešas alsuoja imperatoriška istorija, būtent UNESCO saugomoje Medinoje galima pajusti tikrąją prabėgusių amžių dvasią.
Seni pastatai, nesibaigiantis šurmulys, besimainančios ryškios spalvos ir gausybė unikaliausio marokietiško paveldo – visa tai palieka neišdildomą įspūdį. Aplankysime ir Sadu dinastijos kapus (Saadian Tombs). Įspūdingai dekoruotame mauzoliejuje palaidota apie 60 dinastijos valdovų, o šalia pastato yra puikus sodas, kuriame saugomi karališkųjų karių ir rūmų tarnų karstai.
Apžiūrėsime Bahijos rūmus (Bahia Palace), įsikūrusius jazminais ir apelsinų žiedais kvepiančiuose soduose. Tai išskirtinis marokietiškos architektūros ir dekoravimo meno pavyzdys. Gerai iki šių dienų išsilaikę rūmų kambariai stebina savo elegantišku dekoru, kuriam sukurti buvo naudojamas auksas, oniksas ir marmuras. Popiet, apžiūrėję Marakešą, keliausime į Kasablanką (Casablanca) – baltųjų namų miestą. Vakarienė ir nakvynė viešbutyje Kasablankoje.
Taip pat aplankysime Habous rajoną (Quartier Habous) – idealizuotą, beveik žaislinę tradicinės Medinos versiją. Dailiai išsirikiavusios gatvelės ir tvarkingai sustatyti maisto prekystaliai gali pasirodyti gana netikroviškai, tačiau tai vienas gražiausių marokietiškos architektūros pavyzdžių.
Apžiūrėsime islamiškosios architektūros perlą – karališkuosius rūmus (Royal Palace), skirtus karališkajai Maroko šeimai. Stabtelėsime ir Mohamedo V-ojo aikštėje (Place Mohammad V), esančioje pačioje Kasablankos širdyje. Apsupta mielų kavinukių, ši aikštė viena puikiausių vietų stebėti kasdienį, ramia vaga tekantį marokiečių gyvenimą. Pažintį su Kasablanka baigsime apžiūrėdami įspūdingą Hasano II-ojo mečetę (Hassan II Mosque)*. Šios mečetės viduje ir kieme gali sutilpti daugiau nei 100 tūkst. maldininkų, o 210 m aukščio minaretas laikomas aukščiausiu pasaulyje. Nuostabių stiklinių grindų pastatas atsuktas į Atlanto vandenyną – ošiančios bangos pritaria skambančioms piligrimų maldoms.
Toliau keliausime į administracinę Maroko sostinę Rabatą (Rabat). Vyksime į turą po istoriniais, kultūros bei meno paskirties pastatais garsėjantį miestą ir pirmiausia apžiūrėsime karališkuosius Mechouaro rūmus (Dar el-Makhzen). Nors patys rūmai uždari lankytojams, nes juose ir šiandien gyvena karališkoji šeima, įėjimo vartai, puošti melsvais ornamentais, palieka ypatingą įspūdį – žavi jų didingumas ir prabanga. Praeisime ir senąjį tradicinį Oudajos rajoną (Kasbah of the Udayas). Siauros gatvelės ir namai, nudažyti taip, kad kurtų optines iliuzijas – vienas įdomiausių ir unikaliausių reginių Afrikoje.
Apžiūrėsime ir istorinį pastatą, kuriame palaidotas Maroko karalius ir du jo sūnūs – Mohamedo V mauzoliejų (Mausoleum of Mohammed V). Šis baltas žaliastogis (žalia – islamo spalva) statinys laikomas Aleutų dinastijos architektūros šedevru.
Tiesiai prieš mauzoliejų išvysime ir nebaigtą statyti Hasano bokštą (Hassan Tower). 1195 m. sultono Jakubo Mansuro (Yakub al-Mansour) paliepimu pradėtas statyti minaretas tuo metu turėjo būti aukščiausias pasaulyje, tačiau sultonui mirus sustojo ir statybos. Visa, kas jau buvo sukurta, taip ir liko – nebaigtas minaretas, kelios mečetės sienos ir 200 kolonų.
Po pietų vyksime į Meknesą (Meknes), islamo sostinę, žymią savo ilgai išsidriekusiomis sienomis. Apsuptas derlingų lygumų, Meknesas ypač turtingas žemės ūkio produktais: čia auga grūdai, alyvuogės, vynuogės, citrusiniai vaisiai. Čia aplankysime Bab Mansoro vartus (Bab el-Mansour Gate), pavadintus jų architekto vardu. Nuostabiomis zellij mozaikomis puošti vartai statyti daugybę metu. Istorija pasakoja, kad juos baigus sultonas Ismailas paklausė architekto, ar tai geriausias jo darbas. Architektui Mansorui atsakius, kad tikrai galėtų geriau, jo teiginys kainavo architektui gyvybę – sultonas pasijautė įžeistas, nes jo pavaldinys neatidavė visko, ką galėjo.
Apžiūrėsime ir karališkąsias arklides (Royal Stables) – įspūdingą statinį, kuris kadaise buvo skirtas laikyti daugiau nei 12 tūkst. karališkųjų žirgų. Galiausiai užsuksime į Mekneso žydų kvartalą (Mellah), analogišką europietiškajam getui. Šis kvartalas buvo įrengtas netoli politinės valdžios miesto dalies, nes jo gyventojus nuolat reikėjo saugoti nuo pasikartojančių riaušių ir išpuolių. Nakvynė viešbutyje.
Pirmiausia apžiūrėsime Medinos viduryje esančias Altarinos (Al-Attarine Madrasa) ir Bou Inanijos (Bou Inania Madrasa) madrasas – unikalias arabiškas mokslo įstaigas. Pirmoji, 1325 m. įkurta madrasa buvo statyta kaip papildoma patalpa netoli buvusia didesniam pastatui. Ji išsiskiria nuostabiu architektūros ir puošybos stiliumi: raižytas tinkas ir puikus kedro kietmedis dera tarpusavyje ir kuria idiliško jaukumo aliuziją. Antroji, Bou Inanija, išsiskiria ypatinga marinidine architektūra ir tuo, kad turi minaretą – ji buvo statyta ne tik kaip mokslo įsta iga, bet ir kaip mečetė. Ilgainiui ši madrasa tapo vienu svarbiausių Maroko religinių taškų ir „užsidirbo“ Didžiosios Mečetės vardą.
Būtinai stabtelėsime apžiūrėti Nedžarino fontano (Nejjarine fountain), esančio to paties pavadinimo aikštėje. Sienoje įtaisytas nedidelis fontanas akį traukia gausiomis dekoracijomis – nuostabiomis vitražinėmis mozaikomis. Taip pat užsuksime į Molai Idriso II mauzoliejų (Zaouia Moulay Idriss II). Tai šventykla skirta karaliui, valdžiusiam Maroką daugiau nei dvidešimtmetį. Legenda pasakoja, kad 1308 m., praėjus daugiau nei 5 šimtmečiam po Idriso mirties, šioje vietoje buvo rastas kūnas. Žmonės tikėjo, kad tai – buvęs jų valdovas, todėl čia įkūrė mauzoliejų-mokyklą-šventyklą. Sakoma, kad šis išskirtinis pastatas yra švenčiausia Feso vieta, tad čia lankosi ne tik atvykėliai, bet ir vietiniai: vaikinai prieš apipjaustymą, o moterys – norėdamos palengvinti gimdymo skausmus.
Vakare apžiūrėsime naująją Feso dalį, vadinamą Fez Jdid. Įsitikinsime, kad ši miesto dalis – visiškai kitokia, nei jo senamiestis. Nors čia taip pat gausu tradiciškai besirengiančių žmonių, unikalių pastatų bei siaurų gatvelių, viskas atrodo kiek moderniau, plačiau, „vakarietiškiau“. Vakarienė ir nakvynė viešbutyje.
Išvysite Zizo upės (Ziz River) suformuotą slėnį, dramatiškai įsiliejusį į dykumas ir sudarantį „koridoriaus“ vaizdą. Keliaujant atsiveriantis vaizdas užgniaužia kvapą! Vakarop atvyksime į Merzougą (Merzouga), čia įsikursime nuostabiame palapinių miestelyje. Taip pat šioje įspūdingoje palei dykumą išsiplėtusioje vietovėje mūsų lauks ir vakarienė. Nakvynė patogioje palapinėje.
Po pusryčių vyksime į Uarzazatą (Ouarzazate). Keliausime itin vaizdingu maršrutu Atlaso kalnais. Kelias tęsiasi nuo Kazbos iki Dadeso upės kanjono (Dades River Kanyon), toliau iki žymaus Tinghiro miesto (Tinghir), kurį supa nepakartojamai gražios apylinkės. Aplankysime Todros kanjoną (Todgha Gorge), vieną įspūdingiausių Maroko vietų. Kelių šimtų metrų ilgio Todros tarpeklio sienos eina siauryn, tuo pačiu į viršų stiebiasi net iki 300 m aukščio. Nuostabaus grožio raudonos kalnų olos – itin mėgstama turistų vieta puikioms nuotraukoms. Pakeliui taip pat galėsime pasigrožėti rožių slėniu (Valley of Roses), kuris garsus jame auginamomis itin aromatingomis rožėmis „Rosa damascena“ ir iš rožių žiedlapių gaminamu tualetiniu vandeniu. Atvykus į Uarzazatą lauks vakarienė. Nakvynė viešbutyje.
Šis miestas sukurtas kaip viena didelė tvirtovė, tačiau po kiekvienos liūties po truputį griūna, tad dauguma jo gyventojų vis dažniau keliasi į kitoje upės pusėje esantį modernesnį miestelį. Vis dėlto, vaikštant šios tvirtovės gatvėmis dar galėsime sutikti vietinių ir pasigrožėti unikaliu jų gyvenimu – teigiama, kad dar mažiausiai dešimt šeimų gyvena pačiame forte. Dėl ypatingai išraiškingo kraštovaizdžio ne vienas režisierius nusprendė čia įgyvendinti savo idėją. Šiame slėnyje nufilmuota „Gladiatoriaus“, „Mumijos“, "Persijos princo" ir kt. filmų scenų – šis faktas į įspūdingąjį Ait Benhado miestą traukia ir populiariosios kultūros mėgėjus. Vakare tęsime kelionę ir vyksime į Marakešą, kur atkeliavę užsiregistruosime viešbutyje. Ten mūsų lauks ir vakarienė. Nakvynė viešbutyje.
Pastraipa apie kelionę. Pastraipa apie kelionę. Pastraipa apie kelionę.
Pastraipa apie kelionę. Pastraipa apie kelionę. Pastraipa apie kelionę.
Pastraipa apie kelionę. Pastraipa apie kelionę. Pastraipa apie kelionę.
Pastraipa apie kelionę. Pastraipa apie kelionę. Pastraipa apie kelionę.