Iranas | Apie Iraną

Iranas turi labai seną istoriją, kurią mena seniausių civilizacijų palikimas. Per daugelį šimtmečių šalis patyrė įvairių pasaulio kultūrų įtaką, pradedant Nilo upės civilizacija ir baigiant Europa. Daugybę metų žmonės iš viso pasaulio keliavo istoriniu Šilko keliu, žavėdamiesi didžiulės Persų imperijos civilizacijos didybe.
Šalia kultūrinio ir istorinio paveldo, ypatinga ir Irano gamta. Šalies klimatas įvairiose jos vietose yra toks skirtingas, kad Irano kalnuose turistai gali mėgautis žiemos sporto malonumais, o pietinėje dalyje – maudytis šiltuose vandenyse.
Svečiuodamiesi Irane, pasijusite esantys didžios kultūros ir civilizacijos lopšyje. Iranas gali didžiuotis trijų tūkstantmečių istorija, išlikusiomis pastatų ir kitų objektų liekanomis, šventųjų akmenų darbais. Irano architektūra taip pat išskirtinė. Persepolis, įspūdingi Esfahano rūmai, kūrybingi centrinio dykumų regiono architektūros sprendimai yra unikalios Irano kultūros pavyzdžiai. Pasivaikščioję Širazo, Kermano ar Kašano turguje, išgėrę arbatos tradicinės arbatinės (Chaykhune) kieme, prisijungę prie naktinio pasivaikščiojimo Tabrize ar aplankę istorinius objektus, suprasite, kad Iranas išties išskirtinis.

BENDRIEJI DUOMENYS APIE ŠALĮ

Valstybės pavadinimas: Irano Islamo Respublika (Jomhuri-ye Eslami-ye Iran).
Sostinė: Teheranas.
Plotas: 1 648 000 km2
Gyventojų skaičius: 80 945 718 gyventojų (2017 m.).
Valstybinė kalba: Farsi (persų), taip pat kalbama kurdų, lurų, balochų, arabų kalbomis.
Religija: islamas (musulmonai šiitai 89%, musulmonai sunitai 9%, krikščionys ir kiti - apie 3%).
Valiuta: Irano rialas (IRR)

VIZA

Lietuvos Respublikos piliečiams vykstant į Iraną vizos reikia. Dėl vizos išdavimo Lietuvos piliečiai turi kreiptis į Irano ambasadą Varšuvoje. Asmenys, kurių pasuose yra Izraelio vizos, spaudai ar kitų su Izraeliu besiribojančių valstybių spaudai iš su Izraeliu atidarytų sienos perėjimo punktų, gali būti neįleisti į Iraną. Pasas atvykstant į Iraną turi galioti bent 6 mėn.

KLIMATAS

Irano klimatas kontinentinis, su karštomis vasaromis ir šaltomis žiemomis. Šiaurės vakaruose būna šaltos žiemos su daug sniego ir žema temperatūra, ypač gruodžio ir sausio mėnesiais. Pavasariai būna švelnūs, o vasaros – labai karštos (temperatūra liepos mėnesį viršija 38°C). Kuzistano (Khuzestan) lygumoje vasarą ne tik karšta, bet ir labai drėgna. Apskritai Irano klimatas gana sausas, didžioji dalis metinių kritulių iškrenta spalio-balandžio mėnesiais. Beveik visoje šalyje per metus iškrenta apie 25 centimetrus kritulių arba mažiau. Išimtys yra tik aukštesni Zagros kalnų slėniai ir Kaspijos pakrantės lyguma (bent 50 centimetrų per metus). Mažiausiai kritulių – Centrinėje lygumoje, kur sulaukiama vos 10 ir mažiau centimetrų per metus.
Temperatūrų skirtumai šalyje yra pakankamai dideli, tačiau vasaros visoje šalyje karštos ir tik kalnuotuose regionuose bei plokščiakalniuose vėsesnės.

TRANSPORTAS

Iranas turi išvystytą greitkelių tinklą, praktiškai jungiantį visus šalies miestus. Nuo 2002 m. Irane buvo pastatyta 178 000 km kelių, iš kurių 117 000 – padengti kietuoju asfaltu. Yra 7 256 km geležinkelių. Iranas yra dviejų jūrų pakrantėse: Kaspijos ir Arabijos. Didžiausi uostai: Bandar Abbas, Khorramshahr, Enzeli. Dideliuose miestuose yra sukurtos viešojo transporto sistemos.

VIRTUVĖ

Ryškiausia Irano ypatybė yra Irano virtuvė ir viskas, kas su ja susiję. Rytietiški ritualai ir maisto vartojimo procesas yra labai specifiniai ir sukelia daugybę emocijų turistams. Dėl savo receptų Irano virtuvė šiandien laikoma seniausia pasaulyje. Pagrindiniai šalies patiekalai gaminami iš ryžių, duonos, mėsos ir šviežių daržovių. Kiekviename meniu yra daugybė vaisių ir įvairių desertų. Daugybė patiekalų, ypač mėsos, gaminami naudojant daug prieskonių, todėl renkantis patiekalą turėtumėte būti atsargūs, jei turite problemų su skrandžiu. Mėsos patiekalai yra Irano virtuvės pagrindas, dažniausiai naudojama ėriena ir paukštiena. Salotos ir žalumynai visada yra vartojami, neatsižvelgiant į sezoną ir vietą. Saldumynų mėgėjams desertiniai patiekalai bus smagus atradimas. Tradicinių rytietiškų saldumynų galima paragauti rytietiškame turguje, kur yra daug privačių konditerijos parduotuvių. Pistacijos čia labai skanios. Iranas yra istorinė pistacijų tėvynė.

KAINOS

Iranas yra viena iš pigiausių Vakarų Azijos šalių. Kainos čia yra mažesnės nei kainos Turkijoje ar Sirijoje. Jei elgsitės taupiai, jūsų išlaidos gali būti 16-17 eurų per dieną. 40–50 eurų per dieną bus pakankamai apsistoti vidutinio lygio viešbučiuose, valgyti sočiai ir skaniai, naudotis taksi ir aplankyti lankytinas vietas. Jeigu jūsų biudžetas yra 80-100 eurų, galėsite sau leisti geresnius viešbučio kambarius ir egzotiškus patiekalus prestižinėse įstaigose.

KĄ APLANKYTI

Visas Irano kultūrinis gyvenimas sutelktas miestuose, nes ten gyvena 70% gyventojų.
Kumas - Šventasis miestas. Įsikūręs vos už 150 km nuo Irano sostinės. Miestas yra įdomus Fatima Masume kapu, memorialiniu kompleksu su Muhamedo palikuonių kapais, karališkuoju kapu „Mirror Portico“ ir kitais lankytinais objektais.
Isfahanas yra pats Irano centras, praeityje didžiosios Persijos sostinė! Pagrindinė atrakcija yra architektūrinis Imamo aikštės ansamblis. „Imam“ mečetė yra vienas iš didžiausių ir įspūdingiausių Irano pastatų.
Kashanas yra mažas miestelis, puikiai žinomas dėl XIX a. architektūros paminklų, sodų ir parkų bei netoliese esančios senovės gyvenvietės Tepe-Sialk. Kashanas turi gerai išvystytą kilimų audimo mokyklą.
Širazas yra garsus poetų miestas! Čia yra didžiųjų persų poetų Saadi ir Hafiz kapai. Kiekvienais metais čia apsilanko apie milijoną turistų.
Teheranas yra Irano sostinė - milžiniškas metropolis, kuriame gyvena daugiau nei 8 milijonai žmonių. Tiesą sakant, Teheranas nėra populiariausias turistinis kurortas. Tačiau nepaisant to Teherane galima labai įdomiai praleisti laiką.
Visų pirma, Teheranas nėra pajūrio kurortas. Bet tiems, kurie mėgsta atsipalaiduoti paplūdimyje, vos už trijų valandų yra Kaspijos jūros pakrantė. Todėl galite suderinti tradicines paplūdimio atostogas su Teherano lankytinų vietų apžvalga.
Tik įsivaizduokite, Teheranas buvo įkurtas šeštajame tūkstantmetyje prieš Kristų. Štai kodėl jis laisvai gali būti vadinamas šalies istoriniu ir kultūriniu centru. Puikūs senovės architektūros pavyzdžiai, daugybė muziejų su retais eksponatais, spalvingos apsipirkimo gatvės, gražūs žydintys parkai - tai yra tikrasis Teheranas!

SVEIKATA IR SAUGUMAS

Gydymo paslaugos Irano miestuose yra geros, tačiau kaimo vietovėse nepatenkinamos ir teikiamos tik kai kurios. Turistams patariama turėti pilną sveikatos draudimą ir prieš kelionę pasikonsultuoti su šeimos gydytoju. Galima ribota maliarijos rizika vasarą šiauriniuose Zagros kalnuose ir vakarinėse bei pietvakarinėse teritorijose, o kovo-lapkričio mėn. Hormozgan, Kerman (tropinėje dalyje) ir Sistan-Baluchestan provincijų kaimo vietovėse. Priklausomai nuo kelionės maršruto, asmeninių rizikos faktorių, kelionės trukmės šeimos gydytojas gali pasiūlyti skiepus nuo hepatito A ir B, gripo, pasiutligės, vidurių šiltinės. Iranas – tai pakankamai saugi šalis turistams, jeigu aplenkiamos pavojingos zonos: pasienio regionai su Afganistanu, Pakistanu ir Iraku. Nepatariama lankytis pietrytinėje šalies dalyje. Didesniuose Irano miestuose nusikalstamumas nėra didelis. Tačiau savo daiktus patartina saugoti nuo kišenvagių, ypač turguose. Pasitaiko užpuolimų iš automobilių be numerių, todėl rekomenduojama naudotis iš anksto užsakytais taksi. Taip pat pasitaiko apsimetusių policijos pareigūnais, tad neleiskite be priežasties apieškoti jūsų ar tikrinti jūsų daiktų. Patartina būti atsargiems keliuose, nes iraniečiai vairuoja neatsargiai ir dažnai važiuoja net per raudoną šviesą. Daugiau informacijos apie saugumą šalyje ir patarimų turistams rasite www.urm.lt.